Podstawowe typy sylwetek

Jabłko, gruszka, pieczarka i pietruszka- wyścig na wymyślanie nazw typów sylwetek, ciągle trwa. W 2007 roku na fali popularności programu Trinny i Sussanah, doradczynie stylu wydały książkę. "Księga kobiecych sylwetek" precyzyjnie opisuje 12 typów oraz zawiera wskazówki, jak każdy z nich powinien się ubierać. Stylizacje w polskiej edycji programu sprawiły, że autorytet brytyjek prysł i zachęcam do bazowania na zupełnie innym podziale.

Kształt sylwetki jest wypadkową wpływu genetyki, nawyków żywieniowych oraz codziennych czynności.W głównej mierze na ciało wpływają oczywiście geny. To one określają bariery na które napotykasz w życiu podczas pracy nad uzyskaniem wymarzonej sylwetki. Regularne ćwiczenia oraz odpowiedni sposób odżywiania mogą w korzystny sposób wpłynąć na samopoczucie. W kwestii dobrego wyglądu niezbędna jest również wiedza na temat typu, który się reprezentuje.
Typy sylwetki stanowiące punkt wyjścia to: papryka, jabłko, gruszka oraz klepsydra. Osobiście preferuję synonimy tych typów, kolejno są to: I,O,A,X.

                                    PAPRYKA (I)

W tym typie sylwetki żadna część ciała nie wysuwa się na pierwszy plan. Pani papryka ma szerokie ramiona, płaski brzuch oraz pupę. Talię łatwo u niej przeoczyć. W przypadku szczuplejszych dziewczyn często mówi się o typie sylwetki "na chłopczycę", bowiem, gdy spojrzymy na taką osobę z tyłu, mamy wrażenie, że nie posiada kobiecych kształtów.
JABŁKO (O)

To najczęściej spotykany typ sylwetki u kobiet. Cechami charakterystycznymi są mocno zbudowane ramiona oraz klatka piersiowa z obfitym biustem. Plecy są szerokie i mocne, przez co sylwetka sprawia wrażenie ciężkiej.
Nawet jeśli pani jabłko jest bardzo szczupła, uwaga obserwatora skupia się na braku wcięcia w talii oraz wydatnym brzuchu. Do atutów sylwetki należą dolne partie ciała: płaskie pośladki, szczupłe nogi.GRUSZKA (A)

W starożytności ten typ sylwetki uznawano za najbardziej pożądany. Był kojarzony z płodnością i choć po dziś dzień nie udowodniono tej teorii, fakty są takie, a nie inne. Gruszką może być zarówno kobieta szczupła, jak i pani o pełniejszych kształtach. Pani gruszka ma długie ręce, wąskie barki i ramiona. Jej biust zwykle nie należy do najobfitszych, w przeciwieństwie do ud i bioder, które wydają się nieproporcjonalnie duże w stosunku do pozostałej części ciała.KLEPSYDRA (X)

Przyjęło się, że jest to najbardziej kobiecy, idealny typ sylwetki. Przykładem klepsydry jest ikona kina- Marylin Monroe, której ciało miało wymiary 90-60-90. Rozróżnienie tego typu sylwetki od innych umożliwia wysublimowana proporcja pomiędzy linią bioder, a linią ramion oraz wyraźnie podkreślona talia. Klepsydra ma szerokie ramiona oraz biodra, wydatny biust i pupę.

Kobiece figury są bardzo różnorodne i wymykają się sztywnej klasyfikacji. Choć powyżej przedstawiłam 4 standardowe typy sylwetek, warto zauważyć, że nie bez powodu wyodrębnia się kolejne. Cały proces ma na celu lepsze zrozumienie ciała i uniknięcie stylistycznych wpadek.

FOTO: Google Images

 1. Jak ja bym chciala byc taka klepsydra!:-) Papryka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post;)
  SUPER!!!

  WIESZ CO NOWEGO U MNIE??

  ZAPRASZAM http://more-fashionnnn.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. o takim podziale jeszcze nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń

top blogs
top blogs