Najbardziej wpływowe kobiety w modzie


Naturalna zdolność do doboru poszczególnych części garderoby, utożsamiana jest w płcią żeńską. Kobiety ubierają się dla innych kobiet. Chcą wywołać zazdrość, podkreślić swoją pozycję, udowodnić swoją wyższość lub oryginalność. Dopiero po przedstawieniu kreacji koleżance, okazuje się, że to, co wywołuje falę gorących uczuć wśród koleżanek, niekoniecznie podoba się panom. Może to tłumaczy fakt, że modą rządzą kobiety? W końcu kto lepiej zrozumie klientelę niż przedstawicielka tej samej płci?
Najbardziej wpływowe kobiety mody niewiele mają wspólnego z pozowaniem na ściankach sponsorskich. Figura modelki w ich przypadku nie jest niezbędna, choć ogólne zadbanie, jak najbardziej. Jedna ich opinia potrafi zaważyć na karierze, skreślić długoterminowe plany, albo wywindować do szczytu popularności. Oto moja lista najważniejszych osobistości branży modowej.

ANNA WINTOUR
Od 24 lat pełni rolę redaktor naczelnej amerykańskiego "Vogue"- imperium wartego ponad 300 mld dolarów. To jej zawdzięcza się uczynienie z magazynu "Biblii Mody". Określa się ją mianem "wyroczni", "królowej" lub "Margaret Thatcher świata mody", której subiektywne zdanie stanowi wyrok dla kreatorów. Uznawana jest za tyrana, nie zna litości, nie przbiera w słowach. Zaskrobić sobie ciekawość i aprobatę Anny Wintour to marzenie i klucz do sukcesu, marzenie, które spełnia się tylko najlepszym.

CARINE ROITFELD
Była redaktor francuskiego Vogue, której główną zasługą jest zrewolucjonizowanie sesji zdjęciowych. Niejednokrotnie jej wizje poruszały opinię publiczną, przełamując tabu. Po odejściu z Vogue zajęła ją współpraca z amerykańską siecią sklepów towarowych, Barneys New York. Jest też dyrektorem ds mody wszystkich edycji Harper's Bazaar oraz naczelną CR Fashion Book. Natomiast od września tego roku może, podobnie jak Anna Wintour, pochwalić się filmem bazującym na jej twórczości.

FRANCA SOZANNI
Od ćwierćwieku pełni rolę naczelnej włoskiego Vogue. Uważa blogerów za plagę, nie przebiera w słowach i szerokim łukiem omija kontrowersyjne sesje. Była kuratorem wielu wystaw, w tym: 30 Years 30 Years of Italian Vogue, Mario Testino, Bruce Weber (Vietnam Story and My Own Story in Vogue), Peter Lindbergh (Women), Francesco Scavullo and Portraits of Elegance (Milan Triennale). Jest członkiem stowarzyszenia CHILD PRIORITY, które wspiera artystycznie uzdolnionych bezrobotnych.

ANNA DELLO RUSSO
Kobieta kolorowy ptak, którą często można zauważyć w rubrykach poświęconych modzie ulicznej. Uznawana za maniaczkę mody, była pracownica Vogue Italia, która podobno przebiera się 5 razy w trakcie dnia. Aktualnie znów zajmuje się współtworzeniem Vogue- tym razem edycji japońskiej.

MIUCCIA PRADA
Z reguły poważna, nieśmiała, ale zawsze z pewną dozą dobrego humoru. Projektantka posiada doskonałe wyczucie trendów, jej projekty idealnie odnajdują się we współczesnym świecie, ukazując co jest "in",a co "out". Słynie z rozkloszowanych spódnic, sweterków i biżuterii ze szmaragdów. Jest wnuczką słynnego założyciela domu mody Prada. Ma także udziały w innych renomowanych domach mody.

PHOEBE PHILO
Projektantka zdaje się mieć zdolności króla Midasa. Czegokolwiek nie dotknie, zamienia w złoto. Najpierw wzniosła na piedestał Chloé, rozkochując kobiety całego świata w sukienkach typu baby-doll, koturnach, spodniach z wysokim stanem i- przede wszystkim w  markowych torebkach. W 2008 roku sprawiła, że kolejna marka- Céline zjednała sobie rzesze entuzjastek.

CATHY HORYN
Ewidentnie odstaje od towarzystwa. Jej wizerunek nie jest przejawem uwielbiania luksusu, wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie jakby niewiele o niego dbała. Na próżno przeszukiwać sieć w poszukiwaniu jej szalonych stylizacji- takich nie znajdziecie. Blogerka New York Times znacznie większą wagę przykuwa uwydatniania naturalności i prawdy, którą przejawia poprzez cięty język i ostre opinie. Z tego też powodu na pokazach siedzi albo w pierwszych rzędzach albo... nie widać jej wcale.

RACHEL ZOE
Filigranowa i opalona blondynka, która paparazzi coraz częściej fotografują w stylu boho. Stylistka, której styl śledzą miliony. Oskarża się ją o narzucanie klientkom kanonu "size 0". Doprowadza do ładu nie tylko garderoby gwiazd, ale i "dba" o ich wagę w taki sposób, że niejedną z nich doprowadziła do anoreksji. Mimo tych nieprzychylnych zdarzeń książki i poradniki jej autorstwa rozchodzą się w rekordowych nakładach.

top blogs
top blogs