Eurowizja? Dajcie spokój!

Uwielbiam te narodowe poruszenia. Tegoroczna Eurowizja, pełnia emocji i zaciskiwania kciuków przypomniała mi fenomenalne czasy szczytu kariery Adama Małysza. Tyle, że tym razem wszyscy zgodnie dopingowali zespołowi muzycznemu, do którego przed finałem się niekoniecznie przyznawali.

Cóż to była za mobilizacja! Po dwóch latach jesteśmy w finale, wszyscy głosujemy na Donatana&Cleo. Nie wstydzimy się! Szerujemy wiadomość, dzwonimy do znajomych, niech będzie nas więcej! W końcu to wielka Eurowizja, ta tandetna coroczna impreza, o której dzień po prawie nikt nie mówi.

ALE W TYM ROKU MÓWIMY I TO CAŁKIEM SPORO

Kiedy dostaliśmy się do finału nadzieje rozgorzały na poważnie, co najmniej jakby to było równoznaczne z wygraną i chyba fakt, że wymarzony scenariusz się nie spełnił boli najbardziej. Największe pomyje wylewa się na "żyri" konkursu- światowych muzyków oraz dziennikarzy, którzy uzyskując prawo głosu wyróżnili się zdecydowanie odmiennym gustem od mieszkańców reprezentowanych przezeń  krajów. I tak polski występ oceniany na maksa wysoko w Wielkiej Brytanii otrzymał od muzyków ostatnie, bo 25 miejsce. Podobnie sytuacja miała się w Irlandii i Norwegii. Ostatecznie po podliczeniu głosów fifty-fifty wylądowaliśmy na 14-tym miejscu. Gdyby nie "złe, okropne jury" i "oszukiwanie widzów" skończylibyśmy na miejscu 5. Ale to nie koniec tragedii.

PONOĆ POLKI SĄ ZBYT SEKSOWNE

To największa brednia jaką wyczytałam ostatnimi czasy w Internecie. Nie żebym wątpiła w rodaczki, czy kwestionowała ich walory, sprawa tyczy się zupełnie czego innego. Od kiedy kawałek apetycznego biustu przyprawia wszystkich o palpitacje serca, a dzieciom każe się zakrywać oczy? To naprawdę taki straszny widok? Serio?! Włączcie byle jaką stację muzyczną lub choćby youtube. Teledyski wprost kipią od seksu i to nie tego podanego w sposób, jakby nie patrzeć, subtelny, kultywujący rodzime tradycje, a najbardziej frywolny jak tylko można. Półnagie celebrytki, wijące się w teledyskach nastolatki- to może obruszyć, ale dumne z siebie słowianki? No właśnie.

DOBRZE, ŻE JEST TAKA CONCHITA

Maria Szabłowska w radiowej jedynce powiedziała: "Zastanawiam się, które miejsce zajęłaby Conchita Wurst gdyby zaśpiewała w garniturze, białej koszuli i krawacie bez kobiecych atrybutów". Moim zdaniem jest to najtrafniejsza wypowiedź na temat całego przedstawienia i prób zniesławienia polskiej reprezentacji.

Nieprzychylne opinie opublikowano na digitalspy.co.uk("With lyrics about shaking what your mama gave you and more sexual suggestiveness than an entire Carry On box set, Poland's Donatan&Cleo will definitely make an impression n the male population. In the song 'We Are Slavic' actually any good? To be honest, we still haven't noticed"),  mirror.co.uk("Whoever she is, she's not great. Even the video is empty, tasteless and devoid of any kind of subtance[...]The Eurovision Song Contest is a family event- it's not fot oily boobs, gyrating milk maids who enjoy weirdly caressing milk churn or- frankly- a song that sounds like an advert for a specialist brothel"), niemiecki Spiegel Online doszukał się w występie soft porno. I to by było na tyle, bo przecież ta cała paplanina niedługo wygaśnie. Po tak drastycznym zwycięskim werdykcie, wszyscy przecieramy oczy i zauważamy, że świat się trochę zakręcił, preferując inność od atrakcyjnych kobiet. Co jakiś czas czytam kolejne hejterskie komentarze na temat Conchity i wyłapuję spośród nich te, w których ktoś pomiędzy wierszami pisze o tym, że Polki są zajebiste. Zdrowie naszych pięknych pań! W końcu mamy się czym pochwalić.

zdjęcie|screen z teledysku "My Słowianie"

 1. Pokazywanie w taki sposób cycków na scenie to seksizm, który sprzedaje się jak widać tylko w Polsce. I nie, nie jest on fair w stosunku do kobiet w żadnej formie, nawet w teledyskach, telewizji bla bla bla… Inne kraje najwyraźniej uważają, że kobieta to coś więcej niż dupa i cycki. Do tego to co dzisiaj Krzysiu Gonciarz powiedział czyli to, że producenci naszego słabego występu potrzebowali jakiejś "tradycyjnej" rzeczy, która będzie baardzo sugestywnie przypominać em… "czynność seksualną". Padło na ubijanie masła. Tak chcemy być postrzegani przez Europę? Jako cycate, puste laski piorące na tarze i ubijające masło zachowując się jak podczas gry wstępnej? Ja nie chcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głosy widzów udowodniły, że ten "seksizm" sprzedaje się nie tylko w Polsce. Zapewne Skandynawia mogła być oburzona takim występem, ale czy i pozostałe kraje można wrzucać do wora pt dbamy o dobro wizerunku kobiet? Szczerze wątpię, bo moim zdaniem ten występ miał być czysto humorystyczny i za dużo czasu poświęca się jego analizowaniu, dodając mu jakiejś wymyślnej otoczki. Teledysk Donatana ma obecnie 43 miliony obejrzeń, tłumy od miesięcy zachwycają się ubijaniem masła. Czy więc oburzenie nie pojawia się zbyt późno? Przed Eurowizją wszystko było ok, więc co się teraz zmieniło? Szanuję sobie Twoje zdanie, ale jest ono zgoła odrębne od mojego, bo ja w tym występie nie widzę pustych lasek, przynajmniej nie wedle osobistej definicji słownikowej. :)

   Usuń
  2. Trzeba mieć wyobraźnię i dystans ot to co mam do powiedzenia, szczypta humoru też nie zaszkodzi :)

   Usuń
 2. Ja się pytam, jak my się z tego wszystkiego naszym wnukom wytłumaczymy....

  http://via-del-corso.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 3. Zbyt seksowne? Za oceanem, zresztą nie tylko tam seks wylewa się w teledysków i to w zupełnie mniej subtelnej formie, jak napisałaś, ja uważam, że sam utwór nie był taki zły, Cleo umie śpiewać, bit był energiczny, można z tego było zrobić niezłe show na poziomie światowym, wyszło ledwie na poziomie europejskim, no cóż, a fala nienawiści musiała pójść, taki już jest internet, odniosłeś sukces? I tak obrzucimy cię gównem, nie odniosłeś, tym bardziej :(
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj no co tu mówić. Post napisany z bardzo dużą dokładnością i starannie co się zdarza coraz rzadziej

  Jeśli ci się spodoba mój blog zaobserwuj. Wróciłam po długiej przerwie
  http://pequena-a-a.blogspot.com/2014/05/cytaty.html

  OdpowiedzUsuń

top blogs
top blogs