Subiektywny przegląd książek

Książki o modzie- temat lekki i przyjemny, dużo obrazków zapychaczy, wielka czcionka i można sprzedawać wiekopomne dzieło. Z okazji Światowego Dnia Książki zachęcam Was do lektury tych egzemplarzy, które przykuły moją uwagę na chwilę dłużej niż przeskanowanie treści. Mało tego! Czegoś mnie nauczyły.

Od Chanel po Versace STYLE W MODZIE Marnie Fogg
Pozwolę sobie stwierdzić, że zainteresowanie modą w wielu przypadkach ogranicza się do wydawaniu na nią pieniędzy. W dobie konsumpcjonizmu niespecjalnie ważne są nazwiska, w końcu metka i cena mówią wystarczająco wiele. Tylko, że gdy trafi się w towarzystwo i będzie chciało się opowiedzieć o swojej pasji, warto by było znać projektantów, którzy istotnie przyczynili się do rozwoju tego przemysłu.

Fashion Babylon Imogen Edwards-Jones
Autorka napisała serię książek, które bazują na wiedzy tajemnej. Bohaterów swoich opowiadań umiejscawia w realnych miejscach i czasie, obdzierając ze złudzeń świat w którym żyją. Fashion Babylon to historia cenionej brytyjskiej projektantki, która pragnie podbić światowe wybiegi. Imogen bez skrupułów opisuje mechanizmy branży, potwierdzając stereotypy.

100 lat mody Cally Blackman
Jeśli chcesz podejrzeć co jest w tej książce przed zakupem- nie ma szans, jest oklejona folią. Ale warto ją kupić, bo jak żadna inna opisuje dzieje mody od 1900 roku począwszy. Bogato ilustrowana i bardzo przemyślana! Autorka dokonała podziału na czas przed i po latach 60-tych, kiedy to zakończenie wojen wpłynęło w znaczący sposób na rozwój krawiectwa. Odtąd moda przestała być luksusowa, a powoli zmierzała w stronę tego, jaka jest teraz- masowa i dla każdego.

Coco Chanel życie intymne Lisa Chaney
Niby gusta zmieniają się z upływem czasu, ale dostrzegam, że większość fashionistek ma 3 idolki: Coco, Marylin i Audrey, niezmiennie, od lat. Gabrielle Bonheur Chanel zrewolucjonizowała modę, obalając panujące w jej czasach obyczaje. Książka autorstwa Chaney Lisa szereguje fakty z życia projektantki w odpowiednim kontekście społeczno-historycznym.

Moda dzisiaj Terry Jones & Susie Rushton
Posiadam obydwa albumy wydane przez i-D, ale część pierwszą darzę mocniejszym sentymentem, bo została mi sprezentowana na urodziny. Opracowana przez Terry'ego Jonesa i Susie Rushton książka to alfabetyczny spis 90 projektantów, w którym umieszczono opisy ich działalności.

zdjęcie: Busangane

 1. Coco Chanel życie intymne Lisa Chaney to całkiem dobra książka, jeżeli ktoś lubi dość lekkie pióro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekkie pióro plus dużo faktów, warto zauważyć. :)

   Usuń
 2. hej! dzięki za miły komentarz, dużo to dla mnie znaczy :) a propos Twojego wpisu, to jaką książkę poleciłabyś jako pierwszą do kupienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy co Cię interesuje. Jeśli lubisz plotki-ploteczki do Fashion Babylon, jeśli chcesz ugruntować wiedzę nt projekantów polecam serię Moda Dzisiaj. :)

   Usuń
 3. Ciekawy post :)
  Podoba mi się blog, chętnie przeczytam książki :)
  Obserwuję i zapraszam do mnie
  Pozdrawiam :*
  www.worldcharlotte.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak napisałaś "Pozwolę sobie stwierdzić, że zainteresowanie modą w wielu przypadkach ogranicza się do wydawaniu na nią pieniędzy. W dobie konsumpcjonizmu niespecjalnie ważne są nazwiska, w końcu metka i cena mówią wystarczająco wiele." Być może właśnie dlatego, iż coraz częściej widzę strony takich osób, tak bardzo odpychają mnie blogi modowe. Każda notka to dwa słowa + milion niemalże identycznych zdjęć jakiejś tam stylizacji. Pod spodem lista sklepów, ceny. Rzygać się chce. Ostatnio zapanowała moda na modę. 14-latki zakładają dwie różne zakolanówki, do tego własnoręcznie zapisaną przez siebie białą koszulkę, hipsterskie okulary i udają kreatorki mody. Twój blog naprawdę jest niesamowity, widać, że Twoje zainteresowanie nie jest przelotne i znasz się na rzeczy. Moje uznanie! Pozdrawiam!
  www.takamojaparanoja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

top blogs
top blogs