King of the gloomy forest

Zwykło się mówić, że mężczyzna w życiu powinien zrobić trzy rzeczy: posadzić drzewo, wybudować dom i spłodzić dziecko. Karl Lagerfeld, mistrz i projektant z którego zdaniem liczą się wszyscy w świecie mody, wziął sobie to najwidoczniej do serca. Jak na prawdziwego artystę przystało, sprawą zajął się z rozmachem. Stworzył wielki, mroczny las, w którym realnie można się pogubić.
Pokaz mody Chanel Couture 2013 odbył się już tradycyjnie w paryskim Grand Palais. Na specjalne życzenie dyrektora artystycznego domy mody Chanel, w ogromnej, betonowej hali zasadzono majestatyczne dęby i sosny. Podłogę posypano drobinkami piasku, a ścieżkę, którą przechadzały się modelki wykończono ciężkimi kamieniami.

Dziewczęta poruszały się nerwowo. Rozglądając się po sali, idąc energicznym krokiem, sprawiały wrażenie jakby były gdzieś obok. W jakimś odrealnionym świecie. Ucharakteryzowane niczym gotyckie księżniczki, z tapirem na głowie i mocnym, rozlanym makijażem, mogłyby pretendować do ról w filmach Tima Burtona. Wśród nich ulubienice projektanta: Stella Tennant, Cara Delevigne i Jamie Bochert, jak również Polki: Zuzanna Bijoch, Patrycja Gardygajło oraz Maria Loks z agencji D'Vision.
Na pokazie Chanel, jak zwykle, nie zabrakło redefinicji tweedowej marynarki. Pojawiła się ona w pastelowych zestawieniach, często poszarpana, ukonorowana nowym, geometrycznym kształtem. Klasyczna mała czarna, dopracowana w każdym detalu, wystąpiła przede wszystkim w długości midi. W towarzystwie skórzanych, bądź koronkowych legginsów zyskała drapieżnego wyrazu.
Doskonały kunszt krawiecki przedstawiono za pomocą misternie przyszywanych piór, ręcznie malowanych motywów florystycznych oraz półprześwitujących sukienek na halce. To teatralne, przerysowane kreacje, niemal odzwierciedlające zawartość szafy "Gnijącej panny młodej". I choć większość z nich jest sztuką dla sztuki, idealnie wpasującą się w definicję haute couture to pośród tej kolekcji znajduj się kilka sylwetek, które mają prawo wdrożyć się w masową produkcję. Sukienki z obniżonym stanem, mimo sporego potencjału, niespecjalnie przyjęły się u nas w poprzednim sezonie. Istnieje więc nadzieja, że sezon wiosna-lato 2013 pomoże im wywindować swoją pozycję.

Prezentację leśnej kolekcji zakończyło wyjście dwóch panien młodych w towarzystwie 4-letniego Hudsona Kroeniga. Finał pokazu odczytano jako ripostę odnoszącą się do niedawnych protestów, które miały miejsce w Paryżu. Tysiące Francuzów otwarcie wyraziło swój sprzeciw w sprawie zalegalizowania homoseksualnych małżeństw.

top blogs
top blogs